Obor Výrobce a zušlech’tovatel skla

Číslo oboru: 28-58-H/01
Tento obor v sobě zahrnuje SKLÁŘE a MALÍŘE SKLA.

SKLÁŘ

A. SKLÁŘ – TECHNICKÉ SKLO
Specializaci foukání technického skla, vyučujeme jako jediná škola v České republice. Praxe probíhá na odloučeném pracovišti v Železném Brodě.
Naše odloučené pracoviště má bohatou tradici. První učni se vyučili již v roce 1962. Do současné doby se ve specializaci foukač technického skla vyučilo více než 900 žáků.

Během tříletého učebního oboru se žáci naučí zpracovávat skleněné trubice pomocí hořáku. Žáci zvládnou výrobu různých druhů technického skla a chladičů používaných v laboratořích a v chemickém průmyslu. V poslední době jsme škálu výrobků rozšířili o výrobu dekorativního skla a různé druhy olejových lamp.
Od roku 1983 učíme i foukání vánočních ozdob. Během tříletého studia se žáci naučí foukání vánočních ozdob.

B. SKLÁŘ – DUTÉ A LISOVANÉ SKLO
Tento způsob zpracování skla se provádí v horkém prostředí sklářské hutě a je vhodný pro chlapce. Spočívá v nabrání skloviny z pánví, umístěných ve sklářských pecích, dále se provádí zpracování buď lisováním, foukáním do forem nebo foukáním z ruky.

Délka studia: 3 roky

Po skončení tříletého oboru mají žáci možnost nastoupit do denního dvouletého, nebo tříletého dálkového nástavbového studia ukončeného maturitní zkouškou.

« zpět na učební obory

Velikost písma